Niektóre pomieszczenia w domach muszą spełniać wiele funkcji, szczególnie jeśli są przeznaczone dla młodzieży. Pokój nastolatka to jednocześnie sypialnia, miejsce nauki i rozrywki, ale także pomieszczenie na relaks po szkole. Tak więc, urządzając pokój młodzieżowy musimy mieć na uwadze sporo elementów, jeśli chcemy stworzyć idealne miejsce.

Podzielcie się pomysłami

Jak urządzić pokój nastolatka? Na początek, wysłuchaj jego pomysłów. Warto postawić na kolory, które będą odpowiadały Twojemu dziecku oraz dodać elementy związane pasją i wydzielić miejsce, w którym nastolatki będą mogły je realizować np. kącik ze sztalugą, jeśli Twoje dziecko zainteresowane jest malarstwem.

Wspólnie uzgodnijcie kolorystykę, materiały, a także liczbę oraz rodzaj mebli – wtedy na pewno będzie łatwiej urządzić ciekawą i funkcjonalną przestrzeń.

3 strefy w pokoju

Niezależnie od tego, jaką przestrzenią dysponujecie, warto pomieszczenia podzielić na 3 strefy: sypialnię, miejsce do nauki, miejsce do odpoczynku/rozwijania pasji. Oczywiście można wydzielić również inne strefy, niemniej jednak zawsze warto oddzielić naukę, sen i zabawę.

1 strefa – miejsce na dobre sny

Część sypialniana, czyli “1 strefa” powinna pomieścić wygodne łóżko młodzieżowe o szerokości przynajmniej 90 cm, ale jeśli pokój jest większy to można śmiało postawić na 120 cm. Dodatkowo musisz pamiętać o dobrym oświetleniu. Nastolatki bardzo często czytają książki w łóżku, więc warto postawić na dobrą lampkę. Pamiętaj także o wydzieleniu miejsca na niską szafkę lub komodę, która stanie przy łóżku i będzie można na niej położyć telefon, książkę czy też budzik.

2 strefa – skupienie do nauki

Odrabianie zadań po szkole, przygotowywanie się do sprawdzianów, a także korepetycje – to nieodłączna część młodzieżowego życia. Wydziel dla swojego dziecka miejsce, w którym będzie mogło bez problemu skupić się na swoich szkolnych obowiązkach. W tej strefie warto postawić biurko z pojemnymi szafkami na przybory, książki i zeszyty, wygodny fotel lub krzesło, a także lampkę. Pamiętaj również o miejscu na komputer lub laptopa – urządzenia te przydadzą się zarówno do rozrywki, jak i nauki, dlatego, jeśli masz na nie wydzielone miejsce “w biurko” to warto je umieścić w tej strefie.

3 strefa – miejsce relaksu

Ostatnią ze stref możecie urządzić jak tylko zechcecie – to tutaj Twoje dziecko będzie rozwijać kreatywność i pasje, tak więc w przypadku tej strefy warto spełnić marzenie nastolatka.

Nie wiesz, jak sprostać wymaganiom dekoratorskim swojego nastolatka? W naszym biurze projektowym NIETAKTOTAK z przyjemnością wykonamy dla Ciebie projekt idealnego, młodzieżowego pokoju, dopasowanego do Twojego dziecka! Serdecznie zapraszamy!