Wiadomo, że dobry sen jest czymś, czego wszyscy bardzo pragniemy. W ciągu dnia nie mamy czasu na odpoczynek ale i noc często nie zapewnia nam odpowiedniej jego dawki. Istnieją sposoby na poprawę jakości snu. Dieta i ćwiczenia są oczywiście kluczem do wszystkich aspektów naszego dobrego samopoczucia. Projekt wnętrza sypialni powinien zapewnić optymalne środowisko, które odgrywa kluczową rolę w jakości snu, a ostatecznie w zdrowiu i szczęściu.

Aranżacja sypialni powinna sprawić by była miejscem spokoju i relaksu, sprzyjającym optymalnemu odpoczynkowi, dzięki czemu budzisz się wypoczęty i gotowy na cały dzień.

Istnieją proste rzeczy, które możesz zrobić aby aranżacja sypialni, stworzyła zdrowsze środowisko do spania

– oto one:

JAKOŚĆ I CYRKULACJA POWIETRZA,  TEMPERATURA

Twoja sypialnia powinna być raczej chłodna niż zbyt ciepła czyli raczej 18-20 stopni niż 23 – niższe temperatury podpowiadają ciału, że pora spać. Lepiej jest spać pod ciepłą kołdrą w chłodnej sypialni niż w ciepłej pod cienką kołdrą.

Zostaw uchylone okno, aby wpuścić świeże powietrze i zapewnić cyrkulację powietrza. Zamontuj wentylator sufitowy, wytwarza on niski poziom szumu, który sprzyja zasypianiu. Wentylator jest dla Twojego zdrowia o wiele lepszy niż klimatyzacja.

Rośliny to skuteczny (i modny!) sposób na poprawę jakości powietrza w sypialni, można też rozważyć zastosowanie oczyszczacza powietrza.

Zawsze naszych klientów przy budowie domu wykonując projekt sypialni namawiamy do rezygnacji z tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej i zastosowanie w jej miejsce rekuperatora czyli wentylacji mechanicznej. Wykorzystuje on wymienne filtry oczyszczające powietrze zewnętrzne jak i wewnętrzne poprawiając w ten sposób jakość powietrza w całym domu. Przy okazji w zimie podgrzewa nawiewane zimne powietrze z zewnątrz odzyskując ciepło z powietrza wewnętrznego.

OŚWIETLENIE SYPIALNI – OGRANICZENIE ŚWIATŁA W NOCY

Wszyscy wiemy, że ciemność jest ważnym czynnikiem podczas zasypiania i utrzymywania snu. Powinniśmy ograniczyć i wyeliminować zegary z podświetlonymi wyświetlaczami jak i diody LED na elektronice. Aranżacja sypialni powinna uwzględnić dobre zasłony i żaluzje blokujące dostęp światła z zewnątrz. Można wyposażyć je w automatykę sterującą, które o określonej porze wpuszczą poranne promienie słońca. Dobrze jest również wyposażyć włączniki światła w ściemniacze. Dobry projekt sypialni który wykona projektant wnętrz zapewni, że sypialnia będzie ciemna w nocy, ale również co jest ważne, jasna w dzień z naturalnego słonecznego światła.

PORZĄDEK – CZYLI UPORZĄDKOWANIE DROBNYCH RZECZY

Wielu z nas ma trudności z wyciszeniem się wieczorem i pójściem spać. Nieład w sypialni w tym nie pomoże! Utrzymuj swoją przestrzeń w czystości i z dala od stosów ubrań, książek i rzeczy, które nie powinny znajdować się w sypialni, takich jak telewizor, komputery, sprzęt do ćwiczeń jak i zbyt dużo różnych bodźców wizualnych. Pamiętaj, że projekt sypialni musi uwzględnić odpowiednią dla Ciebie ilość miejsca do przechowywania. Fotel w sypialni często staje się niewykorzystanym meblem a nawet wieszakiem na ubrania, zastanów się czy jest Ci niezbędny w sypialni.

PROJEKT SYPIALNI – RELAKSUJĄCE KOLORY

Chłodne neutralne i delikatne pastele to dobry wybór do sypialni, ponieważ mają relaksujący wpływ na nas. Wystrój sypialni zapewniającej lepszy sen ma pomóc w uspokojeniu układu nerwowego. Nie trzeba dodawać, że sypialnia nie jest najlepszym pomieszczeniem do malowania na jaskrawoczerwone lub mocno kontrastujące kolory.

Uspokój zmysły

Nie zaniedbuj żadnego ze swoich zmysłów, pracując nad lepszym snem. Miękkie meble i wykładziny podłogowe mogą pomóc w pochłanianiu hałasu, a jak wspomniano wcześniej, wentylator pracujący na niskich obrotach nie tylko chłodzi ciało, ale także wytwarza niski, szum, który ułatwia zasypianie. Lawenda jest znana z tego, że działa kojąco i odprężająco. Kropla olejku lawendowego na żarówce lampy lub na poduszce pomoże Ci się zrelaksować. Co ważne dla głębokiego relaksu, Twoja skóra i ciało powinny być otoczone miękkością i przytulnością. Ułóż pościel i wybierz naturalne tkaniny, które są miękkie w dotyku.

Jak urządzić sypialnię – Jak ustawić łóżko w sypialni

Zazwyczaj łóżko jest największym meblem do sypialni i powinno być umieszczone w pierwszej kolejności, biorąc pod uwagę układ sypialni. Aby uzyskać najbardziej relaksujące uczucie, umieść łóżko tak, aby stopa była bliżej drzwi niż głowa. Najczęstszym miejscem dla łóżka w sypialniach jest środek ściany naprzeciwko drzwi. Możesz ustawić łóżko również na ścianie naprzeciw okna lub na środku najdłuższej ściany. Upewnij się, że możesz łatwo chodzić wokoło łóżka.

Weź pod uwagę układ i funkcjonalność sypialni. Jednym z częstych błędów jest umieszczenie łóżka pod oknem, ponieważ ciepło i zimno z okna może utrudniać zasypianie.

Dobry materac i poduszka od tego należy zacząć

Choć wydaje się to oczywiste, najważniejszymi rzeczami, od których powinien rozpocząć twój projektant wnętrz robiąc projekt sypialni jest materac a Ty musisz później wybrać dobrą poduszkę. To niesamowite, jak wiele osób o tym zapomina skupia się na wystroju sypialni, zapominając całkowicie o dobraniu pod siebie odpowiedniego materaca. Zły materac ma negatywny wpływ na Twój sen, samopoczucie i zdrowie. Biorąc pod uwagę ilość czasu, który spędzamy w łóżku, niezwykle ważne jest zainwestowanie w dobrej jakości materac i poduszkę, które są odpowiednie dla naszego ciała, nawyków i potrzeb związanych ze snem.

Cztery główne rzeczy, które powinny wpłynąć na wybór materaca, to komfort, podparcie, minimalne zakłócenia snu partnera czyli minimalizacja przenoszenia naszego ruchu na drugi koniec materaca no i oczywiście jakość. Dobry materac dopasowuje się do kształtu ciała, zapewniając indywidualny komfort i podparcie, a także równomierne rozłożenie ciężaru, co skutkuje wcześniej nieuchwytnym dobrym snem!

Projekt sypialni – Dobre okno – ogranicz dźwięki z zewnątrz

Pamiętaj aby architekt projektując dom  dobrał dobre szczelne okno w sypialni o odpowiednich parametrach dźwiękoszczelnych. Nie oszczędzaj w tym pomieszczeniu na oknie zadbaj by było jak najlepsze – trzy szyby muszą być obowiązkowo.

Jesteś mężczyzną nie wiesz jak urządzić swoją sypialnie przeczytaj  również:

Sypialnia w męskim stylu – pomysły i triki