Ogrzewanie łazienki wpływa na końcowy odbiór komfortu jej użytkowania. Łazienka miejsce kojarzące się z wypoczynkiem i relaksem. Projekt łazienki to nie tylko wybór materiałów i elementów dekoracyjnych ale również odpowiednio dobrane ogrzewanie. Warto pamiętać, że łazienka to pomieszczenie gdzie temperatura powinna być wyższa ok. 4°C niż w reszcie mieszkania. Niestety nawet najpiękniejsza łazienka nie będzie spełniać naszych oczekiwań jeśli będzie zimna.

Czym najlepiej ją ogrzać? Jest wiele możliwości, wszystko zależy od Twoich preferencji, budżetu oraz możliwości istniejących już podłączeń instalacyjnych. Poniżej kilka propozycji jakie możesz zastosować w łazience.

Grzejnik łazienkowy

Ogrzewanie łazienkowe może przyjąć różne formy. Zarówno w mieszkaniu jak i domu najczęściej spotykamy grzejniki łazienkowe wodne oraz elektryczne. Maja one postać drabinek składających się z pionowych kolektorów i poziomych elementów. Moc grzejnika łazienkowego dobieramy pod kątem wielkości pomieszczenia, zapotrzebowania na ciepło oraz jego usytuowania.

Grzejnik łazienkowy - Nie Tak To Tak

Grzejnik drabinkowy

Czy więc grzejnik drabinkowy ogrzeje Twoją łazienkę? Oczywiście że tak! Grzejniki drabinkowe królują w naszych łazienkach od wielu lat. Jego zadanie jest dość proste musi nagrzać łazienkę do ok. 24°C i utrzymać tą temperaturę. Grzejniki drabinkowe wodne mają moc od 500 do 8000 W, dlatego aby grzejnik mógł odpowiednio nagrzać Twoją łazienkę przyjmuje się 100-130W/m2 jej powierzchni. W łazienka znajdujących się wewnątrz domu, które nie posiadają okna ani ścian zewnętrznych należy przyjmować mniejsza wartość. Grzejnik drabinkowy podłączamy jest do instalacji grzewczej zasilanej przez dane źródło energii: pompę ciepła, kocioł gazowy lub na paliwo stałe czy kocioł kondensacyjny. Zaletą takich grzejników jest fakt, że dość szybko oddają ciepło i można je łatwo regulować zaworem termostatycznym. Dodatkowo grzałka zamontowana w kolektorze pionowym pozwala również na korzystanie z grzejnika poza sezonem i w sytuacji kiedy instalacja c.o. zostanie wyłączona. Pamiętaj, że grzejniki drabinkowe dodatkowo mogą służyć do osuszenia ręczników czy bielizny.

Grzejnik drabinkowy do łazienki - Nie Tak To Tak

Grzejnik łazienkowy elektryczny

Druga możliwość dogrzania Twojej łazienki to grzejnik łazienkowy elektryczny. Sprawdzi się w sytuacji gdy masz w swoim domu wodną instalację grzewczą ale np. chcesz dołożyć dodatkowy grzejnik np. w nowo powstałej łazience. W takiej sytuacji korzystniejszym rozwiązaniem względem kosztów będzie zamontowanie grzejnika elektrycznego. Grzejniki elektryczne sprawdzą się również w domu bardzo dobrze ocieplonym z konstrukcją np. szkieletową. Grzejniki te mają dość małą moc grzewczą a niewątpliwą ich zaletą jest koszt inwestycji oraz działanie bez względu na ogrzewanie reszty domu, więc także sprawdzi się latem lub wiosną np. w sytuacji kiedy chcemy wykapać noworodka lub wysuszyć ręczniki. Innym rozwiązaniem mogą być grzejniki konwektorowe lub panele podczerwieni.

Grzejnik dekoracyjny

A co jeśli ważny jest dla Ciebie zarówno komfort cieplny jak i design? W tej sytuacji idealnym rozwiązaniem będzie grzejnik dekoracyjny. Pamiętaj, że grzejnik dekoracyjny to niewątpliwy atut Twojej łazienki a dobrze dobrany pięknie podkreślili charakter wnętrza oraz styl projektu łazienki. Na rynku znajdziesz coraz więcej modeli grzejników dekoracyjnych: zarówno pionowe, poziome czy o nieregularnych, ciekawych kształtach w dowolnej palecie kolorów. Warto pamiętać, że poza funkcją estetyczną grzejnik dekoracyjny powinien odpowiednio ogrzać Twoją łazienkę. Dlatego tak samo jak przy wyborze innego grzejnika zwróć uwagę na moc grzewczą oraz powierzchnie ogrzewanego pomieszczenia.

Grzejnik dekoracyjny do łazienki - Nie Tak To Tak

Grzałka do grzejnika łazienkowego

Co jeszcze jest istotne podczas wyboru grzejnika, na co powinieneś zwrócić uwagę? To grzałka do grzejnika. Łazienka to pomieszczenie w naszym domu, które najczęściej ogrzewamy nie tylko w sezonie grzewczym ale także poza nim, dlatego idealnym rozwiązaniem są grzejniki łazienkowe z grzałką. Grzałkę elektryczną można bez problemu zamontować samemu, ale ważne by Twój model grzejnika posiadał możliwość jej podłączenia. Grzejniki z grzałką działają niezależnie od ogrzewania reszty mieszkania lub domu dlatego pozwolą na utrzymanie odpowiedniej temperatury w łazience przez cały rok. Ogromną zaletą takiego rozwiązania jest dość niski koszt dogrzania danego pomieszczenia bez potrzeby ogrzewania reszty domu.

Pamiętaj również, że grzejniki łazienkowe nie tylko służą nam do ogrzewania pomieszczenia ale również wieszamy na nich mokre ręczniki lub ubrania. Część grzejników łazienkowych posiada wieszaki, ale istnieje możliwość dokupienia wieszaków do danego modelu grzejnika. Jednym z ciekawych rozwiązań są wieszaki różnych kształtów i kolorów do grzejników pionowych. Taki zabieg w projekcie łazienki z pewnością nie tylko zyska na funkcjonalności ale również na designu.

Grzałka do grzejnika łazienkowego - Nie Tak To Tak

Ogrzewanie podłogowe łazienki

Co zamiast grzejnika w łazience? Ogrzewanie podpodłogowe to temat o którym słyszał każdy z nas. Każdy projekt łazienki wymaga szczególnego podejścia do kwestii ogrzewania. Dla większości osób komfortem jest łazienka odpowiednio ogrzana w której po wyjść z prysznica lub wanny można spokojnie się ubrać bez doznania różnicy temperatur. Zdecydowanie dużo przyjemniej jest postawić nogę na ciepłej podłodze niż zimnych płytkach. Ogrzewanie podłogowe posiada wiele zalet. Jedną z nich jest oszczędność przestrzeni oraz wysoka estetyka dlatego, że wszystkie podłączenia mamy schowane pod podłogą. Takie rozwiązanie wpływa również na skuteczne pozbywanie się wilgoci oraz łatwości w regulacji temperatury.

Ogrzewanie podłogowe elektryczne do łazienki

Jednym z rozwiązań jest ogrzewanie podłogowe elektryczne ponieważ jest ono tańsza alternatywą systemu wodnego. Tańszą tylko w cenie montażu później musimy uwzględnić cenę prądu w codziennym użytkowaniu. W tej wersji ogrzewania masz trzy możliwości: matę grzewczą, która bez wątpienia sprawdzi się w łazience w kształcie prostokąta, folię grzewczą dzięki której mamy bardzo dużą możliwość dopasowania do kształtu łazienki lub kable grzejne te zaś sprawdzą się gdy Twoja łazienka ma nieregularny kształt lub wymaga większych potrzeb grzewczych. Po położeniu przez Ciebie wybranego ogrzewania należy przykryć go odpowiednim materiałem o wysokiej przewodności ciepła. Świetnie sprawdzi się kamień, gres lub terakota. Dodatkową zaletą ogrzewania podłogowego jest możliwość regulacji temperatury dzięki termostatom lub czujnikom.

Ogrzewanie podłogowe elektryczne do łazienki - Nie Tak To Tak

Wodne ogrzewanie podłogowe

Zamiast ogrzewania elektrycznego możesz wybrać wodne ogrzewanie podłogowe łazienki. Ma ono za zadanie delikatnie i stopniowo podnosić temperaturę podłogi w Twojej łazience. Ogrzewanie to musisz przewidzieć we wczesnym etapie budowy domu ponieważ po jej ułożeniu poziom podłogi się podniesie. Istnieją już dzisiaj technologie które pozwalają na wycinanie mechaniczna bruzd w istniejącej posadzce. Nie zmienia to faktu żeby myśleć o tym rodzaju ogrzewania na początku bo technologia instalacyjna znacznie różni się od zwykłej grzejnikowej. Grzejniki działają na znacznie wyższej temperaturze niż niskotemperaturowa wodna instalacja podłogowa. Dlatego nie stosuje się wodnego ogrzewania tylko w jednym pomieszczeniu. Uzupełnieniem tego ogrzewania może być grzejnik drabinkowy służący np. do suszenia ręczników. Dodatkowo istnieje możliwość połączenia obydwu rozwiązań ogrzewania i zastosowanie zaworu z czujnikiem temperatury wody. Zaleta tego rozwiązania są niskie koszty użytkowe oraz równomierny rozkład temperatury, który zdecydowanie podniesie Twój komfort użytkowania łazienki.

Wodne ogrzewanie podłogowe w łazience - Nie Tak To Tak

Kliknij poniżej na zdjęcia i zobacz lub zamów projekt łazienki.

projekt łazienki

-

Zobacz - Projekt Łazienki

projekt łazienki online

-

Zamów Projekt Łazienki Online

Wyślij zapytanie – wycenę projektu przygotujemy specjalnie dla Ciebie.

WYCEŃ projekt

Zobacz poniżej inne artykuły z zakresu – Projekt łazienki.

-

Jak urządzić i zaprojektować łazienkę?

Jak zaprojektować i urządzić łazienkę

-

Blat do łazienki

blat do łazienki