Prysznic – o czym warto pamiętać robiąc projekt łazienki?

Łazienka to jedno z ważniejszych pomieszczeń w naszym domu. To w niej zaczynamy i kończymy swój dzień. Projekt łazienki nie raz dostarcza nam sporo nerwów, czy wiesz, że jest to jedno z najbardziej problematycznych pomieszczeń do zaprojektowania? W mieszkaniach łazienki zwyczajowo są zbyt małe, a nasze potrzeby dość duże. W domu często mamy ten komfort, że na etapie budowy łatwiej dokonać zmian. Projekt łazienki, to wybór nie tylko płytek czy umywalki ale również miejsca do kąpieli. Prysznic ma swoich zwolenników i przeciwników. Z pewnością prysznic to idealne rozwiązanie w małych łazienkach, kąpiel pod prysznicem jest również bardziej ekonomiczna niż w wannie. Dziś pomożemy w odpowiedzi na pytanie: Jaki prysznic będzie najlepszym rozwiązaniem do Twojej łazienki?

1. Prysznic z brodzikiem – tradycyjny

Prysznic z brodzikiem to w dalszym ciągu jedno z najpopularniejszych rozwiązań, które pozwala na jasny podział na strefę suchą i mokrą. Na rynku mamy ogromy asortyment kabin prysznicowych z brodzikiem: kwadratowe, prostokątne, zaokrąglone, płytsze, głębsze a nawet z wyprofilowanym siedziskiem. Wybór brodzika warto dopasować do swoich potrzeb np. w głębszym brodziku bez problemu możemy wykąpać dziecko czy namoczyć pranie, dla osób starszych świetnym rozwiązaniem może wydawać się brodzik z siedziskiem., ale wyższy brodzik może również powodować problemy seniora z wchodzeniem i wychodzeniem. Kabiny prysznicowe mają określone wymiary, które ograniczają pole manewru i mogą być kłopotliwe np. w łazience na poddaszu. Producenci kabin prysznicowych kuszą coraz to nowocześniejszymi rozwiązaniami. Ścianki kabiny mogą być pokryte powłoką zapobiegającą osadzaniu się kamienia, co również ułatwia utrzymanie szyb kabiny w czystości. Prócz szyb przezroczystych możemy zdecydować się na matowe czy fakturowane. W ofercie kabin i brodzików znajdziemy również zestawy z hydromasażem, aromaterapią czy łaźnią parową. Niewątpliwym plusem prysznica z brodzikiem jest jego łatwy montaż jak również dość niska cena. Rozwiązanie to również idealnie sprawdzi się w sytuacji kiedy nie mamy możliwości zamontowania wpustu w podłodze.

2. Prysznic bez brodzika

Idealnym pomysłem do minimalistycznych i nowoczesnych łazienek będzie prysznic bez brodzika. Należy pamiętać że decyzje o tym rozwiązaniu należy podjąć odpowiednio wcześnie najlepiej na etapie projektowania domu lub podczas generalnego remontu łazienki. Oprócz znanego wszystkim odpływu liniowego możemy zdecydować się na odpływ punktowy lub na podłogową rynienkę osłoniętą z góry taflą szkła lub kratką. Dodatkowo należy wyprofilować w warstwie wylewki cementowej odpowiedni spadek kierujący wodę ku odpływowi oraz warto pamiętać by zabezpieczyć podłogę przed wilgocią folią w płynie. Innym możliwym rozwiązaniem jest odpływ ścienny w ścianie, który sprawdzi się w sytuacji kiedy nie chcemy usuwać płytek podłogowych. Decydując się na prysznic bez brodzika mamy dowolność w kwestii kabiny prysznicowej, którą możemy zastąpić taflą szkła hartowanego lub akrylowego. W odpowiednich warunkach możemy zdecydować się na rezygnacje z drzwiczek i wystarczy jedna lub dwie szyby. Takie rozwiązanie wpłynie na wygląd naszej łazienki, która zyska nowoczesny i efektowny wygląd. Kabiny prysznicowe bez brodzika mają sporo zalet jedną z nich jest funkcjonalność, wygoda oraz większe bezpieczeństwo dla dzieci i seniorów, brak schodka zmniejsza ryzyko potknięcia. Dlatego warto przewidzieć płytki antypoślizgowe, ale również w tej kwestii mamy ogromną dowolność możemy użyć płytek wielkoformatowych czy mozaiki. Warto dodać że kabina prysznicowa bez brodzika sprawdzi się również na małych powierzchniach czy poddaszu ponieważ rozwiązanie to w żaden sposób nie ogranicza nas w kwestii wymiarów, które możemy dopasować do swojej przestrzeni przewidując zarówno małą jak dużą strefę kąpielową.

3. Prysznic z niskim brodzikiem

Najniższa wersja brodzików nazywana jest płaszczyzną prysznicową. Takie rozwiązanie to nic innego jak brodzik zlicowany z powierzchnią podłogi lub wystający niewiele ponad nią bo ok. 2-3cm. Zabieg ten wygląda bardzo estetycznie. Brodziki te wykonane mogą być zarówno z akrylu, konglomeratu, ceramiczne a nawet kamienne czy wykonane ze stali emaliowanej. Jednym z nowocześniejszych materiałów to oraz połączenie akrylu ze skałą kwarcytową czyli quakryl Warto zauważyć iż mimo że kupimy w zestawie prysznic z odpływem to miejsce na syfon musimy przewidzieć w posadzce, dlatego powinna być ona odpowiedniej grubości. Mamy możliwość zakupu płaskich brodzików zazwyczaj w typowych wymiarach: 120 x 120 cm , 100 x 180 cm ale również znajdziemy też te w mniejszych rozmiarach. Ich kształt to w większości prostokąt lub kwadrat. Decydując się na prysznic z płaskim brodzikiem z pewnością zyskamy nowoczesny i elegancki design oraz możemy uzyskać prysznic typu walk in czyli kabinę otwartą.

4. Wanna z prysznicem

Rozwiązanie, które połączy zwolenników długich kąpieli i szybkiego prysznica. Wanna z prysznicem to wanna, do której dołączona jest głowica prysznicowa oraz parawan. Pozwala na wzięcie prysznica lub długie moczenie się w wannie. Wanna z prysznicem jest bardzo praktycznym rozwiązaniem, ponieważ pozwala ona na wykorzystanie obu funkcji – prysznica i wanny – w jednym urządzeniu. Jest to szczególnie przydatne w sytuacjach, gdy chcemy się wygrzać lub gdy potrzebujemy szybkiego mycia. Każdy z nas o tym rozwiązaniu słyszał i nie raz widział, bądź nawet ma w swojej łazience. Na rynku dostępne są coraz to ciekawsze rozwiązania wanny połączonej w całości z kabinami prysznicowymi. W wanno prysznicach szyby kabiny prysznicowej mogą biec wokół całej wanny lub przewidziane są tylko w jednej części by ułatwić korzystanie z prysznica. Również w tym rozwiązaniu znajdziemy modele przyścienne, wolno stojące czy narożne. Wanna z prysznicem dodatkowo morze pełnić funkcje małego spa, wyposażone są np. w hydromasaż, aromaterapię lub masaż. Coraz to ciekawsze modele możemy znaleźć w dużych firmach takich jak np. Duravit. Jeden z ich znanych produktów to Duravit Shower & Bath czyli połączenie zalet wanny z prysznicem walk in oraz nowoczesnym designem. Model ten kupimy za ok 20 tys. złotych.

Projekt łazienki i wybór odpowiedniego prysznica jest wyzwaniem. Prysznic powinien być trwały, odporny na zacieki oraz zabrudzenia i odpowiadający naszym gustom.

Jeżeli masz problemy z projektem łazienki zgłoś się do nas – Nie Tak To Tak – Projektowanie wnętrz online. Zapraszamy na zdalne konsultacje projektu już na etapie zakupu mieszkania lub projektu budowlanego domu – przed zakupem wyślij link do gotowego projektu domu czy mieszkania wybranego przez Ciebie – Projektant Wnętrz porozmawia z Tobą przed ostateczną decyzją.

Kliknij poniżej na zdjęcia i zobacz lub zamów projekt łazienki.

projekt łazienki

-

Zobacz - Projekt Łazienki

projekt łazienki online

-

Zamów Projekt Łazienki Online

Wyślij zapytanie – wycenę projektu przygotujemy specjalnie dla Ciebie.

WYCEŃ projekt

Zobacz poniżej inne artykuły z zakresu – Projekt łazienki.

-

Jak urządzić i zaprojektować łazienkę?

Jak zaprojektować i urządzić łazienkę

-

Blat do łazienki

blat do łazienki