Układ kuchni zasady – Projektowanie wnętrz a w szczególności projekt kuchni wymaga dobrego rozplanowania. Połączenie funkcjonalności z wyglądem, stosowanie zasad ergonomii poszczególnych stref pracy, rozmieszczenie urządzeń tak, aby praca w kuchni była wygodna i bezpieczna. To zasady które musimy uwzględnić decydując się na optymalny układ kuchni.

Układ kuchni pojedynczy, jednorzędowy

Jest to najmniej wygodny układ. Stosowany najczęściej w projektach wnętrz gdzie występuje długa i wąska kuchnia. Można go również zastosować w mieszkaniach gdzie kuchnia połączona jest z salonem lub jadalnią o niewielkim metrażu. Meble kuchenne umieszczone są tylko na jednej ścianie, nie można zastosować klasycznego układu trójkąta roboczego. Należy zachować prawidłową kolejność rozmieszczenia sprzętów lodówka, zlewozmywak, płyta kuchenna, i pomiędzy nimi blaty kuchenne.

Układ kuchni dwustronny dwurzędowy – aleja

Drugi z układów jest wygodny i zapewniający dużo miejsca do przechowywania produktów.

Kuchnia kształt L – Układ kuchni L

Układ kuchni L stosowany w przestronnych kuchniach o kształcie zbliżonym do kwadratu. Kształt L gdzie zabudowa meblowa rozmieszczona jest wzdłuż dwóch prostopadłych ścian kuchni. Powstały narożnik należy maksymalnie wykorzystać poprzez zamontowanie mechanizmów obrotowych lub wysuwanych typu magic corner.

Kuchnia w układzie U – Kuchnia układ U

Kuchnia w układzie U jest najbardziej wygodna. Układ U stosowany jest w przestronnych kuchniach zbliżonych kształtem do kwadratu. Układ idealny do kuchni otwartych na salon. Optymalnie wykorzystuje powierzchnię pomieszczenia. Zabudowa meblowa usytuowana wzdłuż trzech ścian idealnie wpisuję się w założenia trójkąta roboczego dzięki czemu wszystkie strefy są blisko siebie. Długa zabudowa zapewnia dużą ilość miejsca na przechowywanie produktów oraz długie blaty robocze.

Układ kuchni G

Projekty wnętrz domów gdzie występuje przestronna duża kuchnia można zastosować układ kuchni G. Najlepiej wkomponuje się w kuchnię w kształcie zbliżonym do kwadratu maksymalnie wykorzystując powierzchnie pomieszczenia. Równocześnie w dużych kuchniach środkową część układu można wykorzystać jako półwysep. Nie zaleca się stosować układu G w małych kuchniach gdzie może on utrudniać równoczesną pracę i powodować kolizje między osobami korzystającymi z kuchni. Większa liczba narożników narzuca dokładne przemyślenie otwierania drzwiczek i szuflad a dodatkowo powoduje podniesienie kosztów na funkcjonalne mechanizmy narożnych szafek.

Układ kuchni z wyspą.

We wszystkich układach zabudowy można zastosować układ kuchni z wyspą szczególnie w kuchniach otwartych.

Projektant kuchni, architekt wnętrz Śląsk – Katowice, Gliwice, Tychy, Mikołów, Ruda Śląska oraz wszystkie okoliczne miasta i Małopolska – Kraków prosimy o kontakt do nas. Zapraszamy na konsultacje projektu domu już na etapie projektu budowlanego, przed zakupem wyślij link do gotowego projektu domu wybranego przez Ciebie. Myślisz o zakupie mieszkania, domu szeregowego od dewelopera pomożemy Ci wybrać. Bardzo chętnie wykonamy również projektowanie wnętrz online zdalnie skonsultujemy wszystko przez skypa. Do zobaczenia!